„Zašto snimaš?“, pitali su našeg saradnika. „Zato što je moj glasački list u onoj kutiji, a ono što vi radite je protivzakonito. Otvarate koverte i sve će morati opet da se broji.“ Učinjeno je sve što je moguće da se spreči pobeda favorita, Andresa Manuela Lopesa Obradora („AMLO“), nekadašnjeg gradonačelnika Meksiko Sitija iz PRD (Partija demokratske revolucije), stranke levog centra. Agresivno medijsko izveštavanje o AMLO počelo je mesecima pre izbora. Ne samo što su ga napali protivnici iz Institucionalne revolucionarne partije (PRI), stranke desnog centra, kao i desničarske Partije nacionalne akcije (PAN), već ga je napao i CCE (Savet za poslovnu koordinaciju). Reklamama usmerenim protiv AMLO, uglavnom emitovanim na velikim televizijskim stanicama poput Televise i TV Azteca, CCE je prekršio izborni zakon: „Kada bi Lopes Obrador postao predsednik, potonuli bismo u još veći dug i ekonomsku krizu, devalvaciju, nezaposlenost … Mogli biste da izgubite svoju kuću i svoj posao … Nemojte da glasate za krizu.“ Udruženje poslodavaca Coparmex podsticalo je strah od nasilja reklamama koje su poredile AMLO sa Ugom Čavesom i aludirale na Bolivarsku revoluciju.
Četrdeset i jedan milion Meksikanaca glasao je tog 2. jula 2006. godine. Drugi su bili sprečeni. Hiljade ljudi je nestalo sa biračkih spiskova. „Ovo je prljavi trik. Prijavljen sam, ali moje ime nije na spisku, pa da ne mogu da glasam“, vikao je ogorčeni stanovnik Meksiko Sitija u kameru. „IFE [nekadašnji Savezni izborni institut koga je zamenio Nacionalni izborni institut, INE] nas košta ogromnu svotu novca, iako je to sve farsa: nametnuće nam [Felipea] Kalderona [kandidata PAN]. Sve je isplanirano.“
Prema Luisu Moćanu iz Nacionalnog samostalnog univerziteta u Meksiku, milion i po glasačkih listića se „pojavilo ni od kuda ili nestalo“
Novinari su otkrili da je par nedelja ranije IFE poverio upravljanje izbornom bazom podataka kompaniji čiji je vlasnik Kalderonov zet, koji između 2002. i 2005. godine zaradio skoro 150 miliona dolara zahvaljujući ugovorima sklopljenim sa državom. Dvostruka uloga organizacije čija je dužnost da organizuje i ratifikuje izbore postala je očigledna kada je na samom kraju njen vlasnik, Luis Karlos Ugalde, saopštio da je razlika u glasovima između glavnih kandidata u izbornoj trci, Kalderona i AMLO, suviše mala da bi mogao da se objavi pobednik. Za mnoge je ovo bio neprijatni podsetnik na predsedničke izbore 1988. godine, kada je levom savezu uskraćena pobeda usled „kompjuterskog kvara“ koji je odložio objavljivanje rezultata za nedelju dana i ostavio dovoljno vremena da se rezultat promeni.
„Rezultat je očigledno lažiran“
Čekanje na izborne rezultate je 2006. godine trajalo nekoliko dana, što je zvaničnicima iz PRI i PAN dalo dovoljno vremena da organizuju krađu: u više od polovine podnetih izveštaja sa 130,000 biračkih mesta pronađene su neregularnosti. Predstavnik PRD opisao je tipičan primer na televiziji: „Izveštaj sa biračkog mesta (…)