Radikalne mere štednje koje se nameću Grčkoj od 2010. godine ne samo što su pogoršale ekonomsku situaciju i zaduženost ove zemlje i dovele do pada proizvodnje i porasta nezaposlenosti; one su dovele i do neverovatnog povećanja upotrebe psihotropnih lekova (35 puta više 2014. u odnosu na 2010.), anksiolitika na bazi benzodiazepina (19 puta više) i antidepresanata (11 puta više) među stanovnicima i stanovnicama Atine. Ovi podaci su rezultat originalnog istraživanja otpadnih voda ovog grada.
Istraživački tim Nacionalnog i Kapodistrijskog univerziteta u Atini je temeljno izučavao manifestacije „svakodnevne patnje“, kako ju je nazvao premijer Aleksis Cipras. Svake sedmice, od 2010. do 2014. godine, Nikolaos Tomaidis i njegove kolege uzimali su uzorke iz stanica za prečišćavanje vode u glavnom gradu Grčke, do kojih se slivaju otpadne vode 3700000 stanovnika – više od trećine ukupnog stanovništva Grčke. U njima su posmatrali prisustvo 148 tipova lekova, opijata i nedozvoljenih supstanci, kao i njihove metabolite – proizvode koji nastaju transformacijom ovih supstanci u organizmu.
Iako se prisustvo ovakvih supstanci u otpadnim vodama često proverava, pomenuti naučnici i naučnice utvrdili su da postoji jako mali broj studija posvećenih istraživanju korelacije između otkrivenih koncentracija i društvenih fenomena. Njihov rad osvetlio je reakciju stanovništva na stres izazvan merama štednje koje nameće „Trojka“ (Evropska komisija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond) – na čemu Nemačka naročito insistira. Upotreba brojnih supstanci – dozvoljenih i nedozvoljenih – naročito psihotropnih lekova i antidepresiva vrtoglavo je skočila nakon uvođenja evropskog plana 2010. godine. Prema Eurostatu, nezaposlenost među radno sposobnim stanovništvom je 2017. godine dostigla 20,5% (vrhunac je bio 2013. godine na 27,8%); javna izdvajanja su smanjena, porezi povećani. U 2019. godini, penzije će biti smanjene za 18%, po dvanaesti put.
Istraživanje je takođe otkrilo (…)