12. jun 2020: Organizacija Severno-atlantskog pakta (NATO) priznaje Ukrajinu kao partnera koji ima koristi od programa „Nove mogućnosti“. Ovaj status omogućava poboljšanje interoperabilnosti i saradnje između snaga Alijanse i ukrajinske vojske.
3. februar 2021: Vašington pristaje da produži ugovor „Novi početak“ na pet godina. To je jedan od poslednjih sporazuma o kontroli naoružanja između Rusije i SAD koji je još uvek na snazi.
April 2021: Moskva mobiliše skoro sto hiljada ljudi na ukrajinskoj granici tokom nekoliko nedelja.
8. jun 2021: Državni sekretar Entoni Blinken izjavljuje pred američkim senatorima: „Mi podržavamo ulazak Ukrajine u NATO.“
16. jun 2021: Sastanak u Ženevi između američkog predsednika Džozefa Bajdena i ruskog predsednika Vladimira Putina. Ponovo je pokrenut dijalog o strateškim pitanjima.
Novembar 2021: Rusija ponovo raspoređuje trupe na svom zapadnom krilu.
17. decembar 2021: Moskva objavljuje dva nacrta ugovora koji imaju za cilj obnovu kolektivne bezbednosti u Evropi. Kremlj posebno traži pismene garancije o neproširenju NATO-a na istok, kao i o povlačenju američkih snaga iz zemalja istočne Evrope.
10. januar 2022: Održavanje rusko-američkog predsedničkog samita u Ženevi, a zatim, narednih dana, sastanak NATO—Rusija i sastanak u okviru Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS). Razgovori nisu dali rezultate.
17. januar 2022: Belorusija najavljuje da će se u februaru održati zajedničke vojne vežbe sa Rusijom na njenoj teritoriji.
19. januar 2022: SAD najavljuju novu vojnu pomoć Ukrajini od 200 miliona dolara (176 miliona evra), pored već dodeljenih 450 miliona.