Pretplata Donacije
sr | fr | en | +
Accéder au menu

EPOPEJA O „DOMORODAČKIM“ POBUNAMA

„Starosedeoci nisu pružali otpor“

Istorija kolonizacije je dugo bila pisana samo sa stanovišta kolonizatora. Ako su, od tada, istraživanja u velikoj meri i ispravila situaciju, narativ o „pozitivnom zaključku kolonizacije“ nastavlja da se provlači kroz određene političke i medijske priče, u pokušaju da se izbriše otpor kolonizovanih

JPEG - 347.1 kio
@James Park

Prisvajanje već naseljenih teritorija, sistem prevlasti zasnovan na diskriminatorskoj administraciji – kolonizacija uvek ide pod ruku sa nasiljem, maltretiranjem i poniženjima. Kolonizovane ljude, „domoroce“ (prema rečniku koji je tada bio na snazi), niko nije predstavljao kao čiste, nevine, iznenađene i paralisane brutalnošću osvajača (brutalnošću koja je veoma retko bila opisivana). Bila je to jedna krajnje kolonijalna slika, koja se pojavila u 16. veku, tokom kolonizacije američkog kontinenta. Zbog toga se moglo (pogrešno) tvrditi da osvojene teritorije nisu imale državne entitete dostojne tog imena i da bi ta njihova zaostalost olakšala, pa čak i opravdala nastanjivanje Evropljana.

Francuskoj je zapravo trebalo sedamdeset godina da „pokori“ Alžir

No, daleko od toga da su kolonizatori (osvajači) i kolonisti (doseljenici) 19. veka nailazili samo na potčinjene narode. Dugačak je spisak otpora koje su širili starosedeoci u Aziji, Africi, Okeaniji. Ustanak je bio najčešći oblik otpora; počeo bi pobunom i ponekad bi se protegao na nekoliko godina, kucajući na vrata rata. Godine 1832, dve godine nakon dolaska francuske vojske, počela je pobuna koju je predvodio Abdelkadir u zapadnom Alžiru. Ovaj „sultan Arapa“ pokreće džihad (sveti rat) protiv Francuza, prozvanih „nevernicima“. Sa svojim trupama prkosio je francuskim generalima, među kojima je bio i ozloglašeni Toma Bižo, poznat po tome što je dimom gušio muslimansko stanovništvo. Sukob je trajao petnaest godina. Iako je Francuska pobedila, emir joj je naneo teške poraze. U tom procesu izbila je i velika kabilska pobuna, koja je trajala od 1850. do 1871. godine i koja je kolonistima stvorila osećaj nesigurnosti. Godine 1901, oko stotinu Alžiraca upalo je u kolonizatorsko selo Margerit, na stotinak kilometara od Alžira. Pet Evropljana je poginulo, ostali su bili povređeni. Francuskoj je, zapravo, bilo potrebno skoro sedamdeset godina da „pokori“ Alžir.

Godine 1878. (…)

Obim celog teksta : 699 reči.

Ovaj tekst je rezervisan za pretplatnike

Izaberite svoju formulu pretplate i kreirajte svoj profil
Pretplati se
Pretplaćeni ste? Konektujte se kako biste pristupili tekstovima online
Identifikujte se

Lorens De Kok

je istoričarka i predavač. Autorka knjige: Dans la classe de l’homme blanc. L’enseignement du fait colonial en France des années 1980 à nos jours, izdavača: Presses universitaires de Lyon, 2018.
PREVOD: Emilija Šarović

Podeli ovaj tekst