Pretplata Donacije
sr | fr | en | +
Accéder au menu

RAZARANJE DRUŠTAVA BIVŠEG ISTOČNOG BLOKA

Koja je veza velike depresije 1989. godine i uspona AfD-a 2024. u Nemačkoj?

Godine 1989, omladina iz Istočne Nemačke ruši Berlinski zid, sanjajući o slobodi i prosperitetu. Međutim, reforme koje će uslediti nemaju mnogo zajedničkog sa pobuđenim nadama. Kakva je veza između 1989. i 2024? Članak koji je pred vama, a čija se skraćena verzija nalazi u našem „Vodiču za intelektualnu samoodbranu”, detaljno opisuje društvene posledice ovih reformi, uporedive sa ratnim.

JPEG - 293.1 kio
@Christian Lue

Ne postoji pravi ekvivalent za engleski izraz To gaslight... Rečnik Merriam-Webster definiše ovaj prelazni glagol kao „psihološku manipulaciju nad nekom osobom, obično tokom dužeg perioda, koja žrtvu dovodi do toga da sumnje u sopstvene misli, percepciju stvarnosti ili sećanja”. Ako to radite nekoj osobi, možete očekivati ljutitu reakciju jednom kada ona to shvati. Ali kada to radite milionima ljudi, u pogledu njihove percepcije velikih ekonomskih i političkih promena, možete očekivati daleko goru reakciju.

Sve je počelo pre tačno tridesetpet godina, u novembru 1989, kada se ushićena masa popela na, odjednom bespotrebni, Berlinski zid. Od Poljske do Bugarske, komunistički režimi se ruše. Do tada autokratske države odjednom organizuju slobodne izbore, a sovjetska zastava nestaje sa Kremlja... Hladni rat se neočekivano završio: vladali su optimizam i uverenje da će budućnost doneti prosperitet.

Građani zemalja Istočnog bloka su sa ushićenjem posmatrali dolazak demokratije, ukidanje ograničenja na putovanja, kraj opšteg nadzora i bezbednosne represije. Slobodno tržište trebalo je da zameni zastarele državne firme, otvarajući eru ekonomskog rasta. Uskoro će doći vreme za masovnu potrošnju, kojoj su s pravom težili ljudi umorni od redova i nestašica.

Naravno, uništenje planske ekonomije značilo je i kraj garantovanog zaposlenja. Zavesa se spuštala na društvo koje je pružalo sigurnosnu socijalnu mrežu za osnovne potrebe svih svojih članova. Međutim, građanima je obećano da će sve biti u redu. Kada je, 1. jula 1990, zapadnonemačka marka postala zvanična valuta ujedinjene Nemačke, kancelar Helmut Kol je na televiziji obećao: „Niko neće biti u goroj poziciji nego pre, a mnogi će biti u boljoj.”

Međutim, stvari se nisu odvijale po planu. U većini bivših socijalističkih zemalja, raspad SSSR-a prethodio je ekonomskom padu, dužem i dubljem čak i od Velike depresije 1930-ih. Desio se razarajući preokret u životima 420 miliona ljudi, što predstavlja 9% svetske populacije. Pad proizvodnje, hiperinflacija, smanjenje nataliteta, porast nejednakosti i kriminala, masovno povećanje nezaposlenosti i migracija, povećana smrtnost – svi ovi pokazatelji ukazuju na, u mirnodopskim vremenima, dosad neviđenu ljudsku štetu.

„Višak šoka, manjak terapije”

Tokom deset godina nakon prelaska na kapitalizam, u dvadeset sedam postkomunističkih zemalja koje smo istraživali u saradnji sa Mičelom Orenstajnom, 47% stanovništva palo je ispod praga siromaštva koji je Svetska banka postavila za taj region (5,50 dolara dnevno). Između 1990. i 1998. godine, bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika bivših sovjetskih republika opadao je 7% godišnje, tako da je do 1999. godine čak 191 milion muškaraca, žena i dece trpelo ozbiljne materijalne poteškoće.

Ovaj krah je ostavio tragove čak i na telima. Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) je 2017. godine primetila da su odrasli rođeni početkom devedesetih u proseku niži za jedan centimetar u poređenju sa generacijama pre i posle – razlika u visini slična onoj koja se primećuje kod osoba rođenih u ratnim zonama.

Pojedini zapadni savetnici predviđali (…)

Obim celog teksta : 1 509 reči.

Ovaj tekst je rezervisan za pretplatnike

Izaberite svoju formulu pretplate i kreirajte svoj profil
Pretplati se
Pretplaćeni ste? Konektujte se kako biste pristupili tekstovima online
Identifikujte se

Kristen R. Godsi

je profesorka ruskih i istočnoevropskih studija, članica Graduate Group of Anthropology na Univerzitetu Pensilvanije.
PREVOD: Tanja Gavrilović

Podeli ovaj tekst