Pretplata Donacije
sr | fr | en | +
Accéder au menu

KLAUDIJA ŠEJNBAUM, PUT DO POBEDE

Čemu duguje izborni uspeh nova predsednica Meksika?

Nova predsednica Meksika nije izbornu pobedu ostvarila samo zahvaljujući istorijskoj popularnosti svog prethodnika. Njen uspeh takođe se objašnjava dugotrajnim radom levice u Meksiko Sitiju koja je blisko sarađivala sa organizacijama koje se bore za socijalna prava, ili bila njihov deo

JPEG - 629.5 kio
@Dan Gold

U prvi mah je teško uočiti žutu fasadu među drugim kućama u naselju. Zatim nam jedan detalj pokazuje da smo na pravom mestu: omanja gomila žena koja se gura ispred vrata. Tog prolećnog jutra 1999. godine, stižemo do prostorija organizacije Asamblea de barios (Skupština kvartova, AB), u opštini Venustiano Karanca, na severoistoku Meksiko Sitija.

Osnovana dvanaest godina ranije od strane levičarskih aktivista, od kojih su neki prošli kroz gerilu, Asamblea de barios se u to vreme zalagala za pravo na preseljenje žrtava zemljotresa od 19. septembra 1985. godine, koji je odneo više od deset hiljada života. Oni koji su bili zaboravljeni u vladinim planovima obnove postepeno su saznali da unutar AB-a mogu pronaći podršku, koju im vlast nije pružala.

Ovog puta, sastanak ima za cilj da informiše prisutne, većinom majke, o tome dokle se došlo u dodeli socijalnih stanova prema dogovorenom kalendaru. Zajedno s drugim nevladinim organizacijama, Asamblea de barios upravlja delom socijalnog fonda glavnog grada. Država im poverava koordinaciju i upravljanje projektima, ponekad čak i izgradnju stanova, kao i sastavljanje i praćenje dosijea podnosilaca zahteva kod nadležnih službi. Aktivisti organizacije koriste ove sastanke i da prikupe žalbe stanovnika. Očigledno iskusna, jedna aktivistkinja zatim sastavlja listu radionica na koje su pozvana deca tokom leta, pre nego što podseti na usluge koje nudi organizacija: pravne savetodavne usluge za podršku ženama žrtvama porodičnog nasilja ili u procesu razvoda, besplatnu medicinsku pomoć i slično. Međutim, ubrzo se razgovor udaljava od neposrednih briga stanovnika naselja i prelazi na druge teme: studentski štrajk na Nacionalnom autonomnom univerzitetu Meksika (UNAM); na proteste koji potresaju zemlju; jednostavno rečeno, na politiku.

Na prvi pogled sasvim običan, ovaj javni skup održan pre dvadeset pet godina zapravo je deo dugotrajnog političkog rada na terenu koji je levica obavljala u Meksiku. Taj rad joj je postepeno utabao put ka pobedi na nacionalnom nivou – najpre sa Andresom Manuelom Lopezom Obradorom, poznatim kao „AMLO”, predsednikom od 2018. do 2024. godine, a zatim sa Klaudijom Šejnbaum, izabranom prošlog juna. Ovi uspesi su bili mogući zahvaljujući tome što su tokom godina hiljade ovakvih okupljanja omogućile stvaranje veza između društvenih pokreta i političke levice koju predstavljaju Šejnbaum i Lopez Obrador.

Kada se „Adelite” pokrenu

Da bi se razumela ova dinamika, potrebno je vratiti se na situaciju u Meksiku (…)

Obim celog teksta : 1 176 reči.

Ovaj tekst je rezervisan za pretplatnike

Izaberite svoju formulu pretplate i kreirajte svoj profil
Pretplati se
Pretplaćeni ste? Konektujte se kako biste pristupili tekstovima online
Identifikujte se

Elen Komb

je sociološkinja, direktorka istraživanja u Nacionalnom centru za naučna istraživanja (CNRS), autorka knjige De la rue à la présidence. Foyers contestataires à Mexico, CNRS Éditions, Pariz, 2024.
PREVOD: Milanka Vorkapić Stojanović

Podeli ovaj tekst