Komanda Pacifika, poznata po svojoj ulozi u Korejskom i Vijetnamskom ratu, preimenovana je 30. maja 2018. godine u „Komanda Indo-Pacifika“. Ova promena naziva ima dublje značenje od simboličkog gesta, ukazujući na promenu strateškog fokusa Sjedinjenih Država, koji usmeravaju na zone pod kineskim uticajem.
Vašington teži jačanju svog vojnog prisustva u ovom ogromnom regionu, koji povezuje zapadnu obalu Amerike sa istočnom obalom Afrike. Ovi napori se ogledaju kako u povećanju broja američkih trupa, tako i kroz snabdevanje saveznika SAD-a (Japana, Australije, Južne Koreje...) oružjem, čiji su vojni budžeti od 2017. značajno porasli.
Istovremeno, SAD rade na stvaranju mreže trgovinskih saveza u ovom području, koje doprinosi sa gotovo dve trećine svetskog bruto proizvoda. U tom kontekstu, Indopacifički ekonomski okvir (Indo-Pacific Economic Framework - IPEF) administracija Džozefa Bajdena u maju 2022. godine, predstavila je projekat saradnje koji okuplja četrnaest zemalja oko četiri stuba: pravična trgovina, borba protiv korupcije, dekarbonizacija i ekonomski razvoj.
Međutim, realizacija ove inicijative nije jednostavna, s obzirom na to da su sve navedene zemlje u velikoj meri oslonjene na Kinu kao glavnog trgovinskog partnera. U praksi, čini se da je cilj ovih pregovora više usmeren na jačanje diplomatskog uticaja Vašingtona nego na njegovu ekonomsku dominaciju u regionu, uz istovremeno nastojanje da se Peking isključi iz globalnih lanaca snabdevanja. Očgledan preokret u odnosu na „pax asiatica - azijski mir“, koji je bio moguć zahvaljujući poboljšanju odnosa između SAD-a i Kine od 1979. godine.