![JPEG - 816.4 kio](local/cache-vignettes/L890xH593/14191807004_f007ef4177_k-613d9.jpg?1735656668)
U februaru 2015. godine, Deklan Kearni, tadašnji predsednik partije Šin Fejn („Mi sami“ na galskom), izražavao je zadovoljstvo povodom dolaska Sirize na vlast u Grčkoj i izbornih uspeha Podemosa u Španiji, ocenjujući ih kao manifestacije „ideološkog rata koji se širi zapadnom Evropom i Amerikom, zahvatajući i irsko društvo“. Međutim, 2020. godine, Siriza je već odavno sišla s vlasti bez uspeha u okončavanju mera štednje koje su razarale grčko društvo, dok je Podemos ušao u savez sa snažnijim od sebe — Španskom socijalističkom radničkom partijom (PSOE) Pedra Sančeza — i odustao od težnje da postane dominantna snaga španske levice.
Šin Fejn, s druge strane, i dalje ima nadu. Na opštim izborima u Irskoj u februaru 2020. godine, osvojio je skoro četvrtinu glasova, pretekavši dve tradicionalne stranke desnog centra, Fianna Fáil („Vojnici sudbine“) i Fine Gael („Porodica Iraca“), koje su formirale veliku koaliciju sa Zelenima kako bi Šin Fejn držali podalje od vlasti. Partija je nastavila svoj uzlazni put tokom 2022. i 2023. godine, učvrstivši se kao najpopularnija politička formacija, s prosekom od 33% podrške prema anketama. Dok su se sudbine njegovih saveznika iz južne Evrope zamračivale, Šin Fejn je ima povoljnu klimu.
Međutim, nakon višemesečnog pada u anketama, partija je u mnogo manje komfornoj poziciji dočekala vanredne izbore 29. novembra, koji su usledili kao rezultat dogovora tri vladajuće stranke. Prema preliminarnom broju glasova, Šin Fejn je izgubio 5,5 procentnih poena u poređenju s 2020. godinom, iako je uspeo da osvoji dva dodatna mandata. Iako su Fianna Fáil i Fine Gael ostvarile najniže rezultate u svojoj istoriji, najverovatnije će uspeti da formiraju novu vladu, verovatno uz podršku manjih političkih snaga.
Detaljan pregled izborne jedinice Dublin-Centar, gde se kandidovala predsednica Šin Fejna, Meri Lu Mekdonald, pruža uvid u iznenadni pad popularnosti stranke. U ovoj izbornoj jedinici u glavnom gradu, gde su se birala četiri mandata, Šin Fejn je izgubio više od 10 procentnih poena u odnosu na 2020. godinu, što je značajan udarac.
Među protivnicima Mekdonald našli su se Paskal Donohoe, predsednik Evrogrupe — kandidat Fine Gaela, i Geri Hač, baron organizovanog kriminala, koji se kandidovao kao nezavisni kandidat. Ova dvojica kandidata simbolizuju dve Irske s radikalno različitim putevima od krize koja je pogodila zemlju 2009. godine, a između tih figura Šin Fejn teško pronalazi svoje mesto.
Početkom 2010-ih godina, Irska je ponovo pokrenula svoju ekonomiju oslanjajući se na status poreskog raja. Iako zvanična stopa poreza na dobit iznosi 12,5%, kompanije zapravo plaćaju znatno manje. Država takođe omogućava preduzećima da prijave profit ostvaren van zemlje kao da je zarađen u Irskoj. Kao rezultat toga, njen bruto domaći proizvod (BDP) — odnosno ukupna vrednost proizvodnje prijavljene u Irskoj — raste znatno brže od bruto nacionalnog proizvoda (BNP) — bogatstva koje stvaraju samo stanovnici zemlje, na unutrašnjem ili stranom tržištu.
Horde varvara
Na tom tragu, razvija se ekonomija s dve brzine. S jedne strane su kadrovi zaposleni u velikim međunarodnim kompanijama, posebno u njihovim prekomerno razgranatim finansijskim sektorima; izuzetno dobro plaćeni, oni podižu cene nekretnina. S druge strane su radnici isključeni iz sveta čudesnog fiskalnog inženjeringa; za njih život više liči na irsko nebo, negde između svetlosive i tamnosive nijanse.
Paskal Donoho simbolizuje Irsku koja prosperira. Kao ministar finansija od 2017. do 2022. godine, sada predvodi Ministarstvo javnih rashoda i reformi. Jedno vreme je gajio nade da će predsedavanje Evrogrupom otvoriti vrata njegovoj kandidaturi za mesto generalnog direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), pre nego što je bugarka Kristalina Georgijeva ponovo imenovana za drugi mandat. Ipak, ove međunarodne ambicije nisu ga sprečile da se otvoreno (…)