Pretplata Donacije
sr | fr | en | +
Accéder au menu

IZMEĐU NELAGODE I PREISPITIVANJA

Britanski Jevreji suočeni s unutrašnjim previranjima

Masakri koje je Hamas počinio u Gazi i Velikoj Britaniji potresli su svakodnevicu britanskih Jevreja. Unutrašnje rasprave unutar jevrejske zajednice razotkrile su njenu raznolikost, ali i zajednička iskustva njenih članova

JPEG - 1.6 Mio
@Amber Kipp

Vrtić Alyth pojačao je mere bezbednosti već tokom vikenda 7. oktobra 2023, prateći primer mnogih drugih jevrejskih institucija širom zemlje. To je odraz neobičnog osećaja straha koji se širi među britanskim Jevrejima. Njihova zajednica u Evropi obično se izdvaja po svojoj specifičnoj istoriji. Iako je kralj Edvard I 1290. godine proterao Jevreje iz Engleske, Oliver Kromvel ih je ponovo primio 1656, sedam godina nakon što je postao lord-protektor posle ukidanja monarhije 1649. godine.

Prvi doseljenici nastanili su se u Istočnom Endu Londona, oblasti poznatoj po siromaštvu. Oni koji su imali više sredstava preselili su se dalje, najpre u Hempsted, a zatim severnije, između Golders Grina i Finčlija. Kako su se dešavala proterivanja Jevreja iz Beča i Praga, kao i progoni u Ruskom carstvu, a potom i u nacističkoj Nemačkoj, London i ostatak Britanije postali su utočište za mnoge. Britanija je vremenom postala drugo najveće jevrejsko središte u Evropi, posle Francuske. Prema podacima iz 2021. godine, u Velikoj Britaniji je živelo 287.000 Jevreja.

Međutim, njihova iluzija sigurnosti srušila se prošle jeseni, naročito nakon masovnih protesta podrške Palestini, na kojima su se pojavili i antisemitski transparenti. Organizacije koje okupljaju britanske Jevreje pokušale su da umire zajednicu, a isto su činile i vlasti. Ipak, neki britanski političari dolili su ulje na vatru. Tadašnja ministarka unutrašnjih poslova Suela Brejverman nazvala je pro-palestinske demonstracije održane 21. oktobra 2023. godine – na kojima se okupilo više od 100.000 ljudi – „marševima mržnje“.

Dana 26. novembra 2023. organizovana je i „Šetnja protiv antisemitizma“ u centru Londona, pod pokroviteljstvom nevladine organizacije Campaign Against Antisemitism (CAA). Prema policijskim procenama, okupilo se 100.000 ljudi, a tokom manifestacije pevana je izraelska himna. Generalni direktor CAA Gideon Falter nazvao je okupljene predstavnicima „tolerancije“ i „pristojnosti“ koje oličavaju „pravu Britaniju“, suprotstavljajući ih „ljudima koji su slavili masakre od 7. oktobra, veličali terorizam i ne poštuju zakon“. U svom govoru, (…)

Obim celog teksta : 1 020 reči.

Ovaj tekst je rezervisan za pretplatnike

Izaberite svoju formulu pretplate i kreirajte svoj profil
Pretplati se
Pretplaćeni ste? Konektujte se kako biste pristupili tekstovima online
Identifikujte se

Tristan De Burbon-Parm

je novinar.

Podeli ovaj tekst