
Petina poslanika Konzervativne partije koji su 2019. godine ušli u Parlament prethodno su radili u lobiranju ili odnosima s javnošću. Kod novoizabranih laburista iz jula 2024, najmanje trideset četvoro imalo je slične funkcije, bilo u dobrotvornim organizacijama, nevladinim organizacijama (NVO) ili lobističkim firmama. Kako se Laburistička partija približavala vlasti, tako se i industrija uticaja sve više približavala njoj. Tokom kongresa partije u oktobru 2023. u Liverpulu, gotovo da nije bilo moguće napraviti korak bez susreta s nekim lobistom.
Imati pristup laburistima postalo je izuzetno vredna prednost. Najveće kompanije nisu se ustezale da ponude značajne plate onima koji su mogli da im omoguće takav privilegovan ulaz. U prvim mesecima 2024, više saradnika Laburističke partije prešlo je u privatni sektor. Fredi Kuk, koja je više od pet godina bila parlamentarna asistentkinja, prešla je u Hawthorn Advisors, agenciju za lobiranje i odnose s javnošću (kasnije je prešla u Snapchat). Semjuel Vajt, šef kabineta lidera laburista Kira Starmera od septembra 2021. do novembra 2022, prešao je u Flint Global, konsultantsku firmu koju vodi Džejms Parnel, bivši ministar Gordona Brauna. Flint se ponosi time što svojim klijentima (među kojima su Meta, Amazon i Uber) pruža „neprevaziđeno poznavanje unutrašnjih mehanizama Laburističke partije“.
„Ako dođemo na vlast, vi ćete ući u vladu s nama“, obećao je Starmer pred dvesta privrednika i lobista okupljenih na „biznis forumu“, ključnom događaju kongresa partije. U to vreme još uvek bio je u opoziciji, ali su članovi njegovog kabineta već tada radili sa zaposlenima „na pozajmici“ iz HSBC-a, NatWesta, PricewaterhouseCoopersa (PwC) i drugih konsultantskih firmi. Nekoliko dana pre izbora, ključne figure partije navodno su tražile od inženjerskih, tehnoloških i konsultantskih kompanija da im pošalju dodatne ljude kako bi pomogli u oblikovanju budućih politika. Bivši lider škotskih laburista, a sada lobista, Džejms Marfi, pohvalio je Starmerovu „otvorenost“ prema privatnom sektoru, predviđajući da će voditi „prvu privatnu vladu u istoriji Laburističke partije“.
Entuzijazam Tonija Blera
Na papiru, Laburistička partija deluje kao da neće ponoviti najgore skandale koji su uništili prethodnu konzervativnu administraciju. Većina novih ministara obrazovana je u državnim školama, a malo ko među njima ima čvrste veze s krupnim kapitalom, kakve su imali njihovi prethodnici. Međutim, samo nekoliko dana nakon izborne pobede, najavljeno je da premijer razmatra mogućnost da angažuje Alana Milburna, bivšeg ministra zdravlja u vladi Tonija Blera, kako bi „sproveo reformu Nacionalne zdravstvene službe (NHS)“.
Kao ministar, Milburn je snažno podržavao eksternalizaciju zdravstvenih usluga i sklapanje javno-privatnih partnerstava, koja su čak i bolničke parkinge pretvorila u profitabilne poslove. Kasnije je postao savetnik u PwC-u u sektoru za vlade i zdravstvenu industriju, kao i konsultant za Bridgepoint Capital. Do oktobra 2024, ova investiciona firma bila je vlasnik jednog od najvećih privatnih pružalaca zdravstvenih usluga u Velikoj Britaniji, Care UK-a, koji poseduje i lanac staračkih domova. U novembru 2024, Milburn je i zvanično imenovan za izvršnog savetnika za zdravstvena pitanja.
Alan Milburn nije usamljen slučaj: kao i on, mnogi bivši laburistički poslanici prešli su u lobističke vode. Majkl Dager, specijalni savetnik Gordona Brauna od 2008. do 2010, postao je direktor Betting & Gaming Council-a, najveće britanske lobističke organizacije industrije kockanja. Ova industrija donirala je Laburističkoj partiji blizu 400.000 funti (oko 475.000 evra) od 2020. godine. Toni Bler je i sam pokazao put. U decembru 2008, samo godinu i po dana nakon odlaska iz Dauning strita, osnovao je Tony Blair Associates, konsultantsku firmu koja se kasnije transformisala u Tony Blair Institute for Global Change (TBI). Ovaj tink-tenk tvrdi da zapošljava više od 750 ljudi širom sveta i da je 2022. imao prihod veći od 120 miliona (…)