Pretplata Donacije
sr | fr | en | +
Accéder au menu

VUČIĆEV SISTEM SUOČEN SA SOPSTVENIM KONTRADIKCIJAMA

Pobuna protiv privilegovanih u Srbiji

U Srbiji se već četiri meseca odvija najveći ustanak u njenoj savremenoj istoriji. Povod je urušavanje nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu koje je odnelo petnaest života. Uzroci nesreće otkrivaju nedostatke sistema u kome sveprisutna korupcija ugrožava elementarnu bezbednost, što Evropsku uniju ostavlja potpuno ravnodušnom

JPEG - 1.9 Mio
@Fif’

Predsednik Aleksandar Vučić je 19. marta 2022. dočekao u Novom Sadu svog mađarskog kolegu i „velikog prijatelja“ Viktora Orbana kako bi zajedno otvorili prvu deonicu budućeg brzog voza koji bi trebalo da poveže Beograd i Budimpeštu brzinom od dvesta kilometara na sat. Železničku stanicu, koja je još bila u fazi renoviranja, svečano je otvorio u julu 2024. ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Goran Vesić. Njena nadstrešnica se, međutim, srušila 1. novembra, usmrtivši petnaest osoba.

Tražio sam dodatne radove. Rekli su mi da se ne isplati jer bi produžilo trajanje posla. Raskinuo sam ugovor jer nisam želeo da radim u takvim uslovima“, kaže Zoran Đajić, inženjer koji je nadgledao radove za srpsku firmu Starting, glavnog podizvođača kineske državne kompanije China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC). Ugovoreni iznos radova na železničkoj stanici od 1,9 miliona evra kasnije je porastao na 5,1 milion.

Projekat je predviđao da nadstrešnica bude lakša za pet, šest tona. Ne samo da to nije urađeno, već je Starting dodao još betona i stakla, preopteretivši nadstrešnicu dodatnim teretom od dvadeset tri tone“, precizira Đajić, koji je ponovio svoja upozorenja nakon što ga je angažovao CCECC. Uprkos tome, najviši državni zvaničnici su već prve večeri nakon nesreće tvrdili da renoviranje stanice nije uključivalo radove na nadstrešnici. Dok razgovaramo u jednom beogradskom kafeu Đajiću prilaze gosti da mu se zahvale. Od oko sto pedeset zaposlenih na projektu, jedini je javno progovorio. „Zovu me i kažu da ne smeju ništa da govore, da se plaše za svoje porodice. Čude se što sam još živ“, kaže Đajić sa osmehom.

Rekonstrukcija pruge i stanice rezultat je sporazuma koji je zaključen s Mađarskom i Kinom 2013. godine. Kako bi finansirala srpski deo projekta, vlada u Beogradu uzela je kredit od preko 1,2 milijarde evra od Kineske banke za izvoz i uvoz. Srpskim podizvođačima je bilo dozvoljeno da učestvuju u radovima i nabavci opreme do 46% ukupne vrednosti projekta. Firma Starting izabrana je bez javnog tendera, kao i većina od oko dvesta podizvođača koji su angažovani na projektu. Nadzor radova je poveren konzorcijumu Utiber iz Mađarske, u kojem učestvuje i francuska grupa Ežis, po ugovoru koji je vredan 33 miliona evra. Inženjerka iz Ežisa koja je kontrolisala radove na stanici slala je fakture Đajiću na proveru. „Kada stigne faktura od Startinga ka Kinezima ona kaže molim te proveri i ja ustanovim da su cene podignute 50, 100 ili 200 odsto u odnosu na realne tržišne cene. To su fakturisali Kinezima, a Kinezi su taj iznos dizali za 12 odsto. Nije mogla da utiče da se te cene smanje“, svedoči naš sagovornik. Inženjerka je uhapšena kao i njen kolega iz Ežisa i još devet osumnjičenih za urušavanje nadstrešnice u Novom Sadu. U odgovoru na naša pitanja, Izabel Merand, direktorka za komunikacije i odnose sa javnošću ove francuske grupe za inženjering potvrdila je da su dva njihova zaposlena u pritvoru već skoro četiri meseca „u svrhu istrage“, ali da „protiv njih nisu podignute optužnice“.

Udar batinaša na studente

Pet dana nakon nesreće, dok su na ulice Novog Sada izašli gnevni građani u velikom broju, ministar Vesić je podneo ostavku. Protesti su uključivali odavanje petnaestominutne pošte poginulima u 11:52, u vreme kada se dogodila tragedija. Do preokreta je došlo kada su studenti stupili u blokadu i krenuli u akcije koje su ubrzo dobile karakter opštenarodne pobune.

Neposredni povod za blokade je bio napad na njihove kolege koje su izašle na ulicu ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu (FDU) da zajedno sa profesorima odaju poštu nastradalima u Novom Sadu. „Policija koja je obezbeđivala skup propustila je nekoliko vozila iz kojih su izašle osobe koje su nas prvo vređale a potom i fizički napale. Policajci u civilu su snimali incident, ali nisu reagovali“, kaže Milan Stojanović, profesor na FDU dok razgovaramo na fakultetu pod studentskom opsadom na koji može da se uđe samo sa indeksom. Istraga je pokazala da su među napadačima bili i funkcioneri vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).

Napadi su postajali sve učestaliji tokom petnaestominutnog odavanja pošte“, kaže Mina, apsolventkinja na FDU. „To je dovelo do snažnog (…)

Obim celog teksta : 2 117 reči.

Ovaj tekst je rezervisan za pretplatnike

Izaberite svoju formulu pretplate i kreirajte svoj profil
Pretplati se
Pretplaćeni ste? Konektujte se kako biste pristupili tekstovima online
Identifikujte se

Ana Otašević

je novinarka i rediteljka.

Podeli ovaj tekst